Promovisana knjiga „Ahmedove ruke“, autora Fuada Hrustića

U petak, 25.8.2017.godine, u organizaciji JU Javna biblioteka “Alija Isaković” iz Gradačca, u prisustvu velikog broja sugrađana promovisana je knjiga “Ahmedove ruke”, autora Fuada Hrustića.

Promotori su bili dokazani pisci Amir Brka i Vahid Klopić.

“Upravo je velika vrijednost Fuadove knjige u tome što u bh. prozi osvješćuje gotovo zapostavljenu tematiku stradanja siromašnoga, bezdušno eksploatiranog i ugnjetenog radničkog sloja, jer autor svoj književni reflektor usmjerava na one koji su, kako ih sam imenuje: braća kmetova i sestre robova”, kazao je Amir Brka prilikom osvrta na Fuadovo djelo.

Promotor Vahid Klopić je kazao da je Fuad sve svoje teme smjestio u mjeri koja je sasvim dovoljna da čitalac ima sve jasno.

„Iako je struktura priča različita, likovi i radnje itd, …ipak se mora reći da ova knjiga ima jednu zajedničku crtu – priče o malim ljudima izloženim vjetrovima savremene civilizacije“, dodao je Klopić.

Odlomke iz knjige “Ahmedove ruke”, čitali su učenici Gimnazije “Mustafa Novalić”, te Mirsa Šarić u ime domaćina, koja je ujedno bila i medijator promocije knjige.

Fuad Hrustić je rođen 4.4.1963.godine u Gradačacu. Po zanimanju je profesor matematike. Na književnom natječaju Zija Dizdarević u Fojnici dobio je dva puta treću nagradu: 2007. za priču  “Hasanova pogibija” i 2012. za priču “Arzija je bila dobra žena”. Na književnom natječaju Dr. Eso Sadiković u Prijedoru dobio je dva puta prvu nagradu: 2009. za priču “Krov” i 2011. za priču “Tatina nova žena se zove Monika Lenz”. Kratka priča “Čiji je rat bio strašniji” uvrštena je u knjigu “Izvan koridora, najbolja priča 2010.” na festivalu Odakle zovem u Podgorici. Na međunarodnom književnom konkursu Lapis Histriae u Umagu nagrađen je dvaputa, 2015. i 2016. na književnom konkursu portala Avlija iz Rožaja nagrađen je dva puta: 2014. za priču i 2016. za pjesmu. Na konkursu Fondacije za izdavaštvo za 2016. godinu nagrađen je za neobjavljenu zbirku priča “Ahmedove ruke”. Objavio je priče u časopisu Diwan i nedjeljniku Dani. Zaposlen je u osnovnoj školi “Dr. Safvet-beg Bašagić” u Gradačcu.

Bibliotekagradacac.ba