Predstavljamo knjigu “Kultura i smrt Boga” u kojoj Eagleton objašnjava zašto ne možemo bez religije

Poštovani čitaoci želim vam dobar dan.  Bili smo i na Interliberu sajmu knjige u Zagrebu. Tražili smo nove naslove, hitove, najtraženije sa ljestvica popularnosti, pa i ozbiljnu građu za korisnike koji manje čitaju beletristiku.

Terry Eagleton je, vjerujem, dovoljno poznato ime, obavezno onima koji prate radove iz oblasti kulture, teorije književnosti, filozofije itd. Na Interliberu smo kupili knjigu pod naslovom Kultura i smrt Boga u kojoj Eagleton objašnjava zašto ne možemo bez religije.

S obzirom na kartkoću vremena, iznijeti ću vam podatke o knjizi sa korica iste.

Terry Eagleton, ugledni teoretičar kulture i mislilac, u ovoj poticajnoj knjizi istražuje kontroverzije, teškoće i značaj savremene potrage za zamjenom Boga te nudi prikaz odnosa kulture i religije koji se mijenjaju. Kako živjeti u svijetu koji je navodno bez vjere i suočen s opasnošću vjerskog fundamentalizma, pita se autor. Baveći se nevjerojatno širokim rasponom ideja, pitanja i mislilaca, od prosvjetiteljstva do danas, Eagleton govori o stanju religije prije i poslije 11.septembra, o ironiji koja okružuje ulogu zapadnjačkoga kapitalizma u stvaranju ne samo sekularizma nego i fundamentalizma, kao i o nedostojnim surogatima za Svemogućega izmišljenima u postprosvjetiteljskome razdoblju.

Autor se u knjizi Kultura i smrt Boga osvrće na jedinstvene sposobnosti religije, mogućnosti da kultura i umjetnost u suvremeno doba ponude put prema spasenju, na uticaj takozvanog rata protiv terorizma na ateizam, kao i na još mnoštvo tema važnih onima koji zamišljaju budućnost u kojoj se uspješno razvijaju pravedne i suosjećajne zajednice. Lucidan, elegantna stila i zanimljiv na već uobičajen način, Eagleton nudi čudesan prikaz savremene misli koji ujedno služi i kao pravodobna, nasušno potrebna intervencija u našu opasnu političku sadašnjost. U ovome promišljenom i kompleksnom djelu, Eagleton pomno istražuje promjenjive odnose između razuma, religije, kulture, mita, umjetnosti, tragedije i savremene senzibilnosti apsurdnog, sve to iznoseći ironično i argumentirano, kroz provokativne epigrame.

‘Kultura i smrt Boga’ Terryja Eagletona istražuje promjenjive odnose religije i kulture te kako je došlo do toga da je Bog itekako prisutan u svijetu koji ga je proglasio mrtvim.

U predgovoru  knjige piše sljedeće:

Neka one kojima je religija dosadna, nevažna ili uvredljiva ne zastraši naslov. Ova knjiga ne govori toliko o Bogu koliko o krizi prouzročenoj njegovim navodnim nestankom. Razrađujući tu temu, započinje prosvjetiteljstvom, a završava usponom radikalnog islama i takozvanim ratom protiv terorizma. Prvo ću pokazati kako je Bog preživio racionalizam 18. stoljeća i završit ću njegovim dramatičnim ponovnim pojavljivanjem u našemu navodno bezvjernom dobu. Između ostaloga, priča koju moram ispripovijedati bavi se činjenicom da ateizam nije tako jednostavan kao što se doimlje. Religija je oduvijek bila jedno od najmoćnijih sredstava za opravdanje političke vlasti. Naravno, bilo bi apsurdno svesti je isključivo na takvu funkciju. Osim što je služila kao kukavičko opravdanje vlasti, od vremena do vremena bila joj je trn u oku. Ipak, Bog je odigrao toliko važnu ulogu u održavanju političke vlasti da slabljenje njegova utjecaja u sekularnom dobu nisu mogli smireno prihvatiti čak ni oni koji uopće nisu vjerovali u njega. Tako je cio niz fenomena, od prosvjetiteljskog Uma do modernističke umjetnosti, preuzeo zadaću pružanja zamjenskih oblika transcedencije, premošćujući jaz koji je nekoć ispunjavao Bog. Svoju tvrdnju dokazujem, između ostaloga, i time da je najdomišljatija od tih zamjena kultura, i to ne toliko u užem koliko u širem smislu riječi.

( Terry Eagleton, Kultura i smrt Boga)

Knjigu je objavila Naklada Ljevak.

Bibliotekagradacac/Mirsa Šarić