Promovisane Riverove knjige i dodijeljene nagrade najboljim čitateljima Biblioteke Alija Isaković”

Večeras je u  prostorijama JU Javne biblioteke „ Alija Isaković“ Gradačac,  održano književno druženje sa Nihadom Mešićem Riverom.

River2013

River je  predstavio dvije knjige poezije, a promocija je upriličena povodom godišnje dodjele nagrada koje bibilioteka već tradicionalno dodjeljuje najboljim korisnicima.

Ovogodišnjim najboljim korisnicima Biblioteke uručene su vrijedne nagrade, a iste su dodijelili Alen Mulić, direktor Biblioteke i pjesnik Nihad Mešić River.

Najbolji čitatelj predškolskog uzrasta je Ljubović Naima. Od  1. do 5. razreda ta nagrada je pripala Mehanović  Jasmini učenici 4. razreda OŠ “Dr. Safvet-beg Bašagić”. U kategoriji od 5. do 9. razreda najvjernija čitateljka je Amira Mašić, učenica 9. razreda OŠ “Hamdija Kreševljaković” Kamberi.

U kategoriji najboljih čitatelja “Pokretne Biblioteke” najbolji su bili Adela Gibić uč 3. razreda OŠ Ivan Goran Kovačić – područno odljeljenje Ledenice Gornje  te Halima Baturić učenica 6. razreda OŠ “Musa Ćazim Ćatić” iz Zeljine Donje

Najvjernija korisnica Biblioteke u kategoriji srednjih škola je Amila Mulamujčinović, učenica Gimnazije Mustafa Novalić.

Najbolji odrasli korisnik je Mina Tokić, a najbolji korisnik iz kategorije najstarijih je Avdo Topčagić.

Malo, ali duhom bogato književno veče popraćeno je zvukom gitare talentiranog Emira Hadžimuhamedovića.

Na kraju, pročitajmo jednu od  Riverovih pjesama:

NE MORAMO O POLITICI

Samo mi o politici nemoj večeras.

O svemu pričaj:

promjeni stava nakon posjete Tibetu,

dugim šetnjama uz Senu

i kupovini od “bukinista”,

o tome kako je šarena

bila krava zbog koje stadoše vozila

na glavnom putu za raj.

Pričaj mi o susretu dvaju rijeka

u sumrak negdje u jugoistočnoj hemisferi

srca.

Samo, molim te, nemoj o politici

kad je ionako svi u usta uzimaju.

Mi ne moramo.

– Mislim da govori sama za sebe.